Rattan Palm (Rotang Palm)

Rotangam ir 600 palmu sugas, kas sastopamas Āfrikas tropiskajā daļā, Āzijā un Austrālijā. Lielākā daļā rattans atšķiras no citām palmām ar smuidriem stumbriem ( vidēji 2–5 cm diametrā), turklāt starp lapām ir paliels atstatums un šie augi pāraug citas veģetācijas. Zināmā mērā rattans ir līdzīgi bambusiem - atšķirība ir tā, ka bambusi ir spējīgi augt bez balsta, savukārt rattans to nespēj. Šo koku stumbri, atšķirībā no bambusa, ir blīvi un dažas ģintis vairāk līdzinās tropu palmām. Interesanti ir tas, ka rattans spēj izaugt pat vairāku simtu metru garumā un daudzi rattani ir dzeloņaini. 70% visas pasaules rattana ir sastopami Indonēzijā, arī Filipīnās, Šrilankā, Malaizijā un Bangladešā.

Rotangs ir viegli iegūstama kultūra – tam nav nepieciešama dārga un sarežģīta tehnika, turklāt raža ir viegli transportējama, un salīdzinot ar citiem tropiskiem augiem, rattans aug ātri.

Rattans, kā lietaskoks tiek izmantots visdažādāko mēbeļu ražošanā un no koka stumbra nolobītā miza parasti tiek izmantota pinumos.Šo koku diametrs mēdz būt ļoti atšķirīgs, pats materiāls ir viegls, izturīgs un zināmā mērā pat elastīgs.

Izmantošana

Visvairāk rattans tiek lietots mēbeļu un grozu ražošanā. Koksne ir uzņēmīga pret dabiskām krāsām, tāpec tā ir sastopama visdažādākajās nokrāsās, līdz ar to – arī visdažādākajos stilos. Koksnes iekšējo daļu iespējams atdalīt un tā ir lietojama pinumos.

Koksnes izturības dēļ to izmanto arī karamākslā – 70 cm garās kārtis tika un tiek vēl jo projām izmantotas Filipino Martial Arts turnīros un šī koksne tiek izmantota arī ieroču izgatavošanā. Tāpat kā bērzs un bambuss, arī rattans tiek izmantots dažādu rokturu, piemēram, darba instrumentu ražošanā.

Rattans vēsturiski ir izmantots sāpju nodarīšanai (dažādas nūjas un spieķi) ar mērķi pārmācīt – šādas audzināšanas metodes joprojām bieži ir sastopamas Malaizijā, Vjetnamā, Singapūrā un Brunejā. Atsevišķas Rattana šķirnes izdala sveķus, ko dēvē par drakona asinīm - agrākos laikos šo vielu izmantoja medicīnā, kā arī dažādu mūzikas instrumentu krāsošanā.

Atpakaļ