Ūdensroze (Victory)

Lielās ūdensrozes ir Viktorijas ģints pārstāves. Slavenākā no tām, Victoria amazonica, ir arī lielākā – gandrīz 3 m diametrā, un tās stublāji ir vidēji 7 – 8 m gari. Viktorijas ģints savu nosaukumu ieguvusi no karalienes Viktorijas. Victoria amazonica sākotnējais nosaukums bijis Victoria regia, bet sugas nosaukums ticis mainīts.

Victoria amazonica pirmsākumi meklējami Amazones upes baseina seklajos ūdeņos un tās ir attēlotas Dienvidamerikas valsts Gajanas ģerbonī. Pirmajā naktī, kad zieds atveras, tas ir balts, savukārt otrajā naktī tas kļūst rozā. Zieda diametrs mēdz būt līdz pat 40 cm, un tos apputeksnē vaboles.

Cita suga, Victoria cruziana, sastopama Paranas-Paragvajas baseinā. Tā ir tikai nedaudz mazāka par Victoria amazonica - tās lapu apakšējā daļa ir drīzāk violeta nekā rozā, turklāt lapas ir nosegtas ar vieglu pūciņu. Victoria cruziana ziedi atveras mijkrēslī.

Victoria mattogrossensis ir Victoria cruziana variants. Šis augs sastopams Pantanal reģionā un ir ļoti līdzīga Victoria cruziana sugai. Atšķirīgas ir tikai Victoria mattogrossensis milzīgās sēklas.

Atpakaļ